Vyšší princip (1960)

Dnes je 18.10. 2018, naše inspirace na dnešní den jsou Filmy online

Film
Vyšší princip zdarma

Hodnocení filmu:

9 / 10

Film režíroval:

Jiří Krejčík  (†95 let)

Hudbu k filmu vytvořil:

Zdeněk Liška  (†61 let)

Kamera a efekty:

Jaroslav Tuzar  (†80 let)

Film uveden také pod názvy:

  • Il principio superiore
  • Higher Principle
  • Magasabb elv
  • Das höhere Prinzip
  • Alto Principio
  • Altos Principios
  • Vyssí princip

Oficiální distributor:

Ceskoslovenský Státní Film

Shlédnout Vyšší princip film z roku 1960 online

Vyšší princip Jiřího Krejčíka stál spolu s Weissovým filmem Romeo, Julie a tma (1959) v naší kinematografii u zrodu toho, co se v literatuře charakterizuje jako druhá vlna válečné prózy. Po letech schematizmu a zplošťujícího heroického patosu se na konci 50. let dostala pozvolna ke slovu díla, jež téma války zkomornila a v nichž hrdinství těch, kteří se postavili na odpor zlu a nacistické krutosti, už nebylo na první pohled tolik zjevné. Krejčík přitom sáhl po jedné z těsně poválečných povídek Jana Drdy, jejíž kratičký text spolu s autorem výrazně dotvořil. Ve filmové verzi stejnojmenné povídky tak není veškerá pozornost upřena pouze na neokázale statečné gesto staromládeneckého latináře, ale významnými se stávají i postoje studentů, pedagogů gymnázia a také celého maloměsta, všech těch, kteří jsou v čase heydrichiády vystaveni nemilosrdnému teroru. Vedle tlumeného holdu lidské odvaze zde Krejčík poprvé od konce války ukázal, co zmůže všudypřítomný strach, a také zrušil falešnou iluzi o jednotě národa semknutého v boji s nepřítelem. Svůj film přitom postavil nejen na emotivně působivých hereckých výkonech, ale rovněž na výsostném režijním umění. Jeho střízlivě vedené líčení se každou chvíli nepozorovaně překlání do polohy jitřivé citovosti, vyvolávající již v několika diváckých generacích spontánní pohnutí.

Zdroj: doporučený popis od distributora


Vyšší princip

Shlédnout film Vyšší princip

Videosoubor: 1134928782_VP_DVDRip_TreZzoR.mpg

Stopáž: 01:43:01 Přehrát film ZDARMA

ve Filmu hrají:

Václav Lohniský  (Professor Richter)Jan SkopečekRudolf HrušínskýJiří Kodet  (Student Zajcek)Jana Brejchová  (Jana Sklov)Marie GlázrováElena HálkováJarmila KurandováLuba SkořepováBlažena SlavíčkováZuzana Stivínová st.  (Vlasta)Libuše ŠvormováVěra TichánkováMarie Vášová  (Vlastik's mother)Petr Kostka  (Honza)Radovan Lukavský  (Vondracek)Vladimír HlavatýJindřich NarentaIvan Mistrík  (Vlastik)Bedřich ProkošBohuš Záhorský  (Professor)František Smolík  (Professor Malek)Otomar Krejča st.  (Dr. Skla)Gustav Hilmar  (Vandas)Stanislava SeimlováMiroslav Svoboda  (Professor)Naděžda GajerováKarel PavlíkJiří ŠrámekJan KühmundLadislav GzelaVáclav ŠvecFrantišek Pálka  (Wolf)Josef KozákHannjo Hasse  (Commisar Worliczek)Marie LukášováRudolf ŠirokýAlexandr Postler st.  (Karel)Michal StaninecJitka FrantováNora HauffováKarel EnzmannElmar KlossSheila OchováJan Šmíd  (Frantik)František SukBohuš HradilŠtěpán BulejkoKarel Enzmann

Certifikace:více informací o MPAA

Německo (12)

Datum uvedení do kin nebo online:

  • Německo 10. 8. 2012

Tématicky podobné tituly:

Zjizvená tvář  (1983)Vetřelci  (1986)Terminátor 2: Den zúčtování  (1991)Terminátor  (1984)Neúplatní  (1987)Leon  (1994)Zjizvená tvář  (1932)Vyšší princip  (1960)Predátor  (1987)Matrix  (1999)


Film Vyšší princip přidal do databáze uživatel ramze, za jeho úsilí mu děkujeme. Ramze také uvedl odkazy na další informace nebo použité zdroje: ČSFD.czIMDb.com

Tip na dnešní den:


Company

Company

Při práci na filmu Company se režisér Robert Altman spojil se členy chicagského Joffrey Ballet a s herci Neve Campbellovou a Malcolmem McDowellem, aby natočil fascinující vhled do zákulisí špičkového baletního tělesa. Je to online film o tvůrčím procesu, o sváru mezi profesními a osobními požadavky, o vzletech a pádech uměleckého řemesla. Altman líčí osudy mladých tanečníků a tanečnic s ironickým nadhledem a s vědomím rozporuplnosti a nevděčnosti jejich profese... shlédnout film »

Alda

Alda

Scénář k filmu vznikl na základe zápisků osoby postižené demencí Alzheimerova typu Online online film dokumentární formou vypráví příběh paní O., doplněný jejími vlastními záznamy natočenými na malou digitální kameru, kam si nahrává mini instruktáže k různým každodenním činnostem, vzpomínky, myšlenky a komentáře minulých a současných událostí, které nechce zapomenout. shlédnout film »