Dnes je 22.10. 2019, naše inspirace na dnešní den jsou Filmy online

Film
Prosba zdarma

 • Rok uvedení: 1968
 • Délka filmu: 1 hod 10 min
 • Země původu:  Gruzie,  Sovětský svaz
 • Originální jazyk: Gruzínština
 • Žánr: Drama
 • Barevné podání: Černobílý

Hodnocení filmu:

7.6 / 10

Film režíroval:

Tengiz Abuladze  (†70 let)

Producenti filmu:

Aleqsandre JagarbekoviIrakli GotsiridzeTina Ochiauri

Hudbu k filmu vytvořil:

Nodar Gabunia  (86 let)

Kamera a efekty:

Aleksandr Antipenko  (81 let)

Film uveden také pod názvy:

 • Prosba
 • The Entreaty
 • Kérelem
 • Ikesia
 • Мольба
 • The Plea
 • Rukous
 • Molba
 • Het gebed
 • Blaganie
 • Das Gebet
 • Vedreba

Oficiální distributor:

Qartuli Pilmi

Shlédnout Prosba film z roku 1968 online

Podobenství o věčném boji Dobra a Zla, natočený na motivy básní Važi Pšavely. Černobílý film asketické krásy se skládá ze dvou příběhů, které se odehrávají se ve skalnatých scenériích mezi horaly, jejichž život se řídí dávnými tradicemi. Dva protikladné mravní póly zde ztělesňují Panna a Skřet.Gruzínské filmy vytvářely v někdejší sovětské kinematografii určitou enklávu tvorby odlišné od běžně žádaného "socialistického realismu", prostřednictvím většinou komediálně laděných příběhů o rázovitých gruzínských postavičkách přinášely pohled na odlišnou mentalitu i životní hodnoty. Patří mezi ně i díla Tengize Abulazeho, směřujícího ke složitě vrstveným podobenstvím. Jedním z nich je Prosba, vynalézavě využívající černobílých širokoúhlých kompozic a prosazující meditativní přístup jako základ niterného prohmatávání odvěkých lidských konfliktů i vášní.Režisér se inspiroval třemi poémami gruzínského básníka Važi Pšavely (1861-1915). Neusiloval o jejich doslovný převod, který ostatně ani nebyl možný, pokusil se v obrazech vyjádřit to, co Pšavela postihl slovy. Základem celého příběhu se stává lyrická poéma nazvaná Prosba, jejíž hrdina zosobňuje básníkovy myšlenky o nutnosti bránit základní lidské hodnoty. Do dění vstupují i dvě alegorické postavy, ztělesňující protikladné mravní póly - panna-nevěsta odkazuje k čistotě a neposkvrněnosti, ohavný skřet se připodobňuje všudypřítomnému zlu, k ďábelskému mámení.Samotné téma střetu dobra a zla, ponořené do chmurných baladických obrazů s dominující drsnou hornatou krajinou, se rozvíjí ve dvou příbězích ze života horalů, odedávna poznamenaných sváry i krevní mstou. Každé odmítnutí uznávaných tradic se přitom může vymstít, jak okusí statečný bojovník, jenž dostihne jinověrce, zloděje koní, a smrtelně jej zraní. Když je však svědkem jeho statečného umírání, ovládnou jej pochybnosti, zda zabíjení přináší rozumné řešení - a nakonec je i s rodinou z rodného společenství vyobcován. Druhý příběh se dotýká příkazu pohostinnosti, nad nímž může zvítězit slepá zaslepenost. Když zbloudivší cizinec, hostitelem marně chráněný, odmítne provést oběť cizím bohům, přivolá na sebe zlobnou odezvu. A režisér se ústy básníkovými táže, zda tupý, lhostejný dav, nečinně přihlížející zločinu, se stává spoluviníkem špatnosti, zkoumá, nakolik rezignace napomáhá prosazovat zlo. Říká, že vzdát se obrany dobra je tím nejhorším skutkem, protože duchovně znevolňuje.Ačkoli Abuladze svůj film situoval do "bezpečnější" časové nezakotvenosti, cenzoři postřehli dvojznačné metaforické poselství - a dva roky váhali s jeho uvolněním do kin. A teprve po sedmi letech dovolili, aby se účastnil festivalu autorských filmů v San Remu. Prosba tam zvítězila. Do českých kin pronikla až v roce 1981. [Jan Jaroš, LFŠ 2007]

Zdroj: doporučený popis od distributora


Prosba

Shlédnout film Prosba

Videosoubor: rip_pr_1968.mp4

Stopáž: 01:10:12 Přehrát film ZDARMA

ve Filmu hrají:

Ramaz Čchikvadze  (Matsili)Zurab Kapianidze  (Zviadauri)Spartak Bagašvili  (Gvtisia)Rusudan Kiknadze  (Woman)Otar Megvinetukhutsesi  (Jokola)Nana Kavtaradze  (Gaza)Irakli Uchaneishvili  (Musa)Tengiz Archvadze  (Aluda)Geidar Palavandishvili  (Mutsali)

Datum uvedení do kin nebo online:

 • Československo 1. 9. 1989

Film Prosba přidal do databáze uživatel veronikamejj, za jeho úsilí mu děkujeme. Veronikamejj také uvedl odkazy na další informace nebo použité zdroje: ČSFD.czIMDb.com

Tip na dnešní den:


Sám ve stěně

Sám ve stěně

Hlavním hrdinou filmu je třiadvacetiletý Alex Honnold, který zdolává ty největší stěny bez jištění. Za každou sebemenší chybu ho může potkat trest nejvyšší - smrt. Ve snímku se pokusí o rekordní sólo výstup na 600 metrů vysokou stěnu na Half Dome. Teprve tam Alex poprvé pozná, co je to strach Online online film získal ocenění na všech festivalech, kterých se účastnil. shlédnout film »

Katina

Katina

Katina je krásavica, ktorá bola vždy stredom pozornosti. Sama žartom hovorí, že žije z náhodných stretnutí a z rýchlych rozchodov. Bezstarostne míňa dedičstvo po tete. Ani vedúci brigády nie je nadšený príchodom takéhoto ľahtikárskeho dievčaťa na stavbu. Aby sa zabezpečil pred nepríjemnosťami, zverí "patronát" nad Katinou svojmu obľúbencovi. Medzi mladými ľuďmi sa však zrodí ozajstná láska .... (popis k filmu z časopisu Film online zdarma a divadlo 1977) shlédnout film »